Zdieľanie o kindness

Pri užívaní esencií máme niekedy pocit, že zažívame paradox (ktorý nie je skutočným paradoxom :-)). Preto napríklad pri esencii Kindness - láskavosť, sa vám môže začať vyplavovať napríklad hnev či nadmerná kritickosť. Je to presne spôsob, akým esencie pracujú s naším podvedomím, ako nám pomáhajú vidieť to, čo potrebujeme vidieť, aby sme s tým mohli pracovať. O svojej skúsenosti som sa rozprávala so Sandrou Epstein. Petra

Sandra o dôležitosti pomenovania jednotlivých svojich prejavov/osobností

P: Pre mňa bola Kindness veľmi zaujímavá. Vyplavila mi veľa hnevu a posudzovania. Veľmi veľa. Pochopila som, že som milá tak nejak povrchne. Že som milá, lebo som sa naučila byť milá a chcem byť milá na ľudí. Ale v ten týždeň to nešlo z môjho srdca. Naopak, z môjho vnútra sa vyplavovalo veľa hnevu a posudzovania.

S: Potrebuješ pomenovať toho kritika v sebe a tiež toho, kto sa hnevá. Daj im mená.  Úplne iné ako Petra. A hlavne nesmieš očakávať, že sa  ti túto osobu podariť úplne rozpustiť, vymazať, či prípadne ju transformovať tak, že sa už nikdy neohlási. Pretože táto osoba je tvojou súčasťou, je súčasťou tvojej fyziológie. Ona sa určite ozve znovu. Pointa nie je či príde, ale kedy príde. Pointa je, ako sa s ňou vysporiadať, keď sa opäť ozve. Vždy je dôležité personalizovať, pomenovať naše vnútorné prejavy, naše osobnosti, keď sa ozvú. Nesnaž sa ich transformovať. Pretože ak to urobíš, budeš veľmi sklamaná, keď táto situácia nastane znova (a ona nastane, lebo náš život je jedna veľká špirála), pretože si povieš, že si už v tejto veci urobila toľko práce, a ono je to stále tu. A to je pravda. Je to stále tu. Pretože je to súčasť tvojej inkarnácie. Je to výsledok toho, čo si do života prinášaš, v zmysle svojej duchovnej cesty, svojej rodiny, svojej DNA, kultúry, do ktorej si sa narodila, pretože to, že si sa narodila práve do tejto kultúry má svoj presný význam. Vieš, Slováci a Česi sú veľkí kritici. A keď poviem, že sú veľmi kritickí, myslím tým skutočne veľmi. Môžu mať milý výraz na tvári, usmievať sa, ale ja viem, že venujú pozornosť každej jednej maličkosti okolo nich a to v jednom kuse. Stále skúmajú každý jeden drobný detail, čo hovoríš, čo robíš, čo ješ, čo naopak neješ, kam ideš … 🙂 A tak to je, je to súčasť cesty vašej kultúry. Každý, kto sa narodí, inkarnuje do krajiny, pre ktorú je takýto znak typický, sa s tým musí nejako vysporiadať. Je dôležité s tým pracovať a učiť o tom. Posudzovanie je tvojou súčasťou, pretože sa ti buď dostáva veľa kritiky od iných, alebo preto, že ty si ten, čo kritizuje druhých, čo vždy na niekoho poukazuje prstom. Nevravím, že nie je možné na tom pracovať, ale predtým, než s tým začneš pracovať, musíš najprv toto svoje správanie, vyjadrenie, túto časť svojej osobnosti pomenovať. Kto je ten čo súdi?

Minule som sa napríklad rozprávala s jedným človekom, ktorý sa venoval skúmaniu svojich minulých životov a práci s čakrami, a tento človek mi hovorí, toto sa stalo kvôli mojej matke, toto zase zapríčinil môj bývalý partner, vždy som mala v živote niekoho, kto ma riadil, môj otec sa vždy správal ako generál … Všetko je také vojenské, v celej mojej rodine, v každej jednej mojej inkarnácii. Ja som toho človeka prerušila a vravím mu: Problém je, že sa stále snažíte hľadať dôvody svojich stavov niekde vonku, mimo seba. Skúste sa namiesto toho opýtať, kto je tým generálom vo vašom vnútri. Kto vás riadi? Pretože je určite tam a je veľmi silný.

Veľmi často si v našom vonkajšom svete projektujeme veci, ktoré si nemôžeme dovoliť v našom vnútornom svete, v našom vnútri. Preto je veľmi dôležité tieto jednotlivé osobnosti, prejavy našej osobnosti pomenovať. Dajte im meno. Nazvite ich nejako. To, že tieto osobnosti sú vašou súčasťou je absolútne v poriadku, to že ich v sebe máte z vás nerobí zločincov. Je však dôležité ich v sebe rozpoznať. Je dôležité pomenovať čo možno najviac svojich vnútorných osobností / prejavov. V žiadnom prípade to nerobí z vás schizofrenikov. Sú to len súčasti vašej osobnosti, sú to spôsoby, ako sa vo vonkajšom živote prejavujete. Každá jedna z nich je vašou súčasťou. Potom už len záleží na tom, s kým sa v živote stretnete, pretože každý jeden človek v nás môže prebudiť úplne iné prejavy / osobnosti.

P: Povedala by som, že moje posudzovanie, kritickosť je o tom, že ja som ten, čo kritizuje, posudzuje iných. V bežnom živote nie som vystavená kritike, aspoň teda nie priamej, pokiaľ samozrejme niekto nerozpráva o mne za mojím chrbtom, ale o tom neviem. 🙂 Takže áno, ja som tá, čo neustále niečo komentuje, neustále sa k niečomu vyjadruje. A aj to verbalizujem!

S: No a predstav si, čo všetko zostane nevypovedané! Čo všetko kritizuješ v duchu! 🙂

P: Absolútna pravda! 🙂

S: Jasné, že je! 🙂 Vieš, mám možnosť ťa pozorovať už zopár rokov, a viem, ako si sa na mňa pozerala, ako sa na mňa pozeráš. Vždy som zvedavá, v akej z tvojich škatuliek sa ocitnem. 🙂 Ale hovorím ti to s absolútnym kľudom, pretože si myslím, a to je podstatné, že je nádherné, že to vnímaš.

P: No, asi by som musela byť slepá, aby som to nevidela! 🙂

S: No ale vieš, väčšinou to ľudia nechajú v tom vonkajšom svete, nepozrú sa sami na seba, ale naprojektujú to do vonkajšieho sveta, tam hľadajú „vinníka“.

P: Nie, nie, toto som ja. To je o mne. Ja som kritická, ale pracujem na tom! 🙂 Teraz však trošku odídem od seba, zaujalo ma, čo si povedala, a rada by som to trošku teraz rozviedla, pretože informácie, ktoré tu dnes odznejú, by som veľmi rada použila na našej webovej stránke, ako všeobecné informácie, ktoré môžu pomôcť iným na ich ceste sebapoznávania, momentálne konkrétne s Dharmou, o ktorej teraz píšem …

S: Áno …

P: … takže hovoríš, že ak niekto pozoruje na sebe niečo ako ja, teda napríklad kritickosť/posudzovanie, že jeho úlohou je pomenovať osobnosť, ktorá sa v tom momente prejavuje?

S: Áno! Pomenuj ju a potom ju integruj! Nech je jednou z teba, tvojou súčasťou, ale nech sa nestáva tvojím vodcom. Nesmie ťa riadiť. V tvojom vnútri je miesto len pre jedného vodcu. A tým vodcom má byť vedomie. Vedomie, uvedomenie si, to je to, čo má vždy viesť/riadiť tvoj vnútorný svet. A množstvo rôznych prejavov, ktoré na sebe dokážeš odvnímať, sa tiež odvíjajú od stupňa tvojho vedomia. Preto sa pri coachingu či v psychológii tak často používajú profily, aj napríklad astrologické či numerologické profily, pretože pomáhajú rozpoznať niektoré spôsoby prejavu a interpretácie vnútorného sveta daného človeka. Ja osobne mám veľmi rada eneagramy alebo astrológiu, avšak je mnoho ďalších spôsobov profilovania. Sú to nástroje, ktoré ti pomáhajú dotknúť sa všetkých tých jednotiek/buniek, ktoré v tebe vybuchujú, a prostredníctvom ktorých sa veľmi kreatívnym spôsobom vyjadruješ. Ja sama si veľmi ctím hneď niekoľko svojich prejavov, Veronika by o tom mohla rozprávať :-).

V: No jasné, naposledy to bola Sandra alias umývačka riadov, keď po jedle vylizovala taniere. 🙂

S: Jasné, napríklad to. Žiaden problém! 🙂 A o tom to práve všetko je. Dôležité je to celé zakomponovať do svojej osobnosti, prijať to ako jej súčasť.

P: Áno, je to presne o tom, že tie tvoje jednotlivé súčasti vytvárajú toho, kto si. Je to o vzájomnej rovnováhe. Veď aj preto ťa niektorí ľudia majú radi, či nie? Jasné, že musíme na tom pracovať, ale nie ich úplne potlačiť, pretože by sme tým stratili časť samého seba, určitý spôsobom.

S: Absolútne! A tiež sa stáva, že ľudia ťa milujú kvôli jednému z tvojich prejavov, jednej tvojej osobnosti,  a potom sú v šoku, keď sú zrazu konfrontovaní s celým radom tvojich rôznych podôb. Sú prekvapení, že aj toto je súčasťou teba. Prekvapí ich tá rôznorodosť. My sme ako také sochy, ktoré sami modelujeme už od nášho detstva. Prejavujeme sa na základe inštinktu a testujeme si dopad nášho správania na vonkajší svet. Veľmi prirodzene testujeme, ktoré z našich prejavov vedú k tomu, že nás milujú, a za ktoré nás naopak odsúdia.  A tak to funguje od úplného začiatku. V kontakte s našim rodičmi, priateľmi, skrátka všade. Niektoré naše správanie priam nenávidia, niektoré vítajú, iné zase podporujú. Život je skutočne veľmi komplexný, v žiadnom prípade nie je jednoduchý. Našou úlohou je, aby sme túto komplexnosť premenili na jednoduchosť. Aby to bolo také jednoduché, aby sme tomu rozumeli, vedeli s tým pracovať a najdôležitejšie je, aby sme to vedeli doladiť či vylepšiť. Ale je to veľmi komplexné. Každý jeden z nás disponuje nekonečným množstvom prejavov, vnímania a neuveriteľných pocitov. A v danej situácii prebehne veľmi rýchle zhodnotenie a výber jedného prejavu, o ktorom sme presvedčení, že bude fungovať, a ktorý použijeme. Alebo nepoužijeme a potlačíme ho. A potom sme traumatizovaní. A tak to zase zmeníme a začneme niečo predstierať. Takže skutočne je to veľmi zaujímavá komplexnosť. Preto je veľmi dôležité, aby ste rozpoznali a pochopili, keď niečo predstierate. Niekedy predstieranie môže byť strategickým konaním a správnym konaním. Preto musíte neustále prehodnocovať. Nie je to jednoduché, musíme byť obozretní. Môžete pozorovať a môžete mať svoj názor. Ale neznamená to, že je to skutočne to najlepšie pre druhých. Mala som napríklad jednu klientku, ktorej som povedala, pozri, môj názor na to, čo prežívaš sa veľmi líši od rady, ktorú ti dám. Môj názor je môj názor, ale nemusí to zákonite byť to najlepšie pre teba. Preto ťa budem viesť tak, aby som sa čo najviac priblížila k tvojmu životu, a viedla ťa v rámci tvojho vlastného konceptu. A to je diametrálne iné, ako keby som bola vo vnútri tvojho konceptu, teda, keby som do teba zasahovala cez moju optiku, podľa môjho názoru. Takže aj toto je veľmi komplexné. Celé to má množstvo rôznych vôní a príchutí. A zároveň je to presne to, čo robí život zaujímavým, vzrušujúcim a čarovným (magickým).

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.